664 333 114    
Darmowa dostawa od 99,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest gender reveal?

2022-06-05
Co to jest gender reveal?

Choć Polacy przyzwyczajeni są do swoich tradycji, coraz chętniej przyjmują również te, które napływają zza oceanu, zwłaszcza jeśli są związane z tak radosnym wydarzeniem, jakim są narodziny dziecka. Czym jest zatem gender reveal? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Zachodnie tradycje

Do niedawna dużą nowością był tak zwany baby shower, czyli impreza organizowana z okazji narodzin dziecka. Na przyjęcie to przybywają zwykle bliskie koleżanki, przyjaciółki, siostry przyszłej mamy. Goście przynoszą upominki dla mamy oraz dziecka, jest tort, przepiękne dekoracje i dużo uśmiechu. Baby shower to z założenia impreza zaplanowana przez kobiety dla kobiet. Głównym tematem rozmów są zazwyczaj dzieci, panie wymieniają się często doświadczeniem związanym z macierzyństwem.

Podobną, jednak organizowaną na nieco innych zasadach, jest tak zwane gender reveal party. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z USA i jest chętnie kultywowaną tradycją w naszym rodzimym kraju. Być może dlatego, że główną atrakcją imprezy jest poznanie płci dziecka.

Gender reveal party

Gender reveal party jest organizowane w USA już od kilkunastu lat. Zwyczaj ten zadomowił się również w Polsce. To świetna okazja do tego, by świętować wspólnie z najbliższymi kolejny, ważny aspekt ciąży. Gender reveal party w dosłownym tłumaczeniu oznacza “imprezę ujawniającą płeć dziecka”. Zaprasza się na nią nie tylko, jak w przypadku baby shower kobiety, ale całą rodzinę, a nawet znajomych. W imprezie tej najistotniejsze jest to, że zarówno przybyli goście, jak i często rodzice, nie znają płci malucha. Ma ona zostać ujawniona właśnie podczas przyjęcia.

Jak zorganizować gender reveal party?

Aby zorganizować takie przedsięwzięcie, wystarczy poprosić lekarza prowadzącego, by umieścił informację o płci dziecka w kopercie. Następnie rodzice przekazują ją zwykle osobie odpowiedzialnej za organizację. Jej zadaniem jest przygotowanie niespodzianki dla zaproszonych gości, dzięki której odgadną, czy wkrótce na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka.

Jest to świetna forma rozrywki zarówno dla przyszłych rodziców, jak i ich najbliższych. Osoba odpowiedzialna za organizację przyjęcia wymyśla zwykle ciekawą zabawę, która pozwala uczestnikom imprezy poznać płeć malucha.

Odpowiednie dekoracje

W organizacji imprezy na pewno okażą się pomocne odpowiednie dekoracje. Na co warto się zdecydować?

  • Balony - zakup tego typu ozdoby jest również świetnym pomysłem na to, by przekazać gościom, jakiej płci jest maluch. Balon wypełniony został różowym konfetti, można oczywiście kupić jego odpowiednik - z niebieskim konfetti. Para przebija go i w ten sposób wszyscy poznają płeć.
  • Zestaw tematycznych pudełek - świetny rodzaj ozdoby na gender reveal party. Warto kupić dwa zestawy, zarówno odnoszące się do chłopca, jak i dziewczynki.
  • girlanda balonowa - idealnie będzie komponować się z zestawami pudełek. Nabywając produkt, dobrze jest kupić ponownie dwa zestawy kolorystyczne.


Gender reveal party jest imprezą, podczas której zaproszeni goście oraz najczęściej także rodzice poznają płeć dziecka. Za organizację przyjęcia odpowiedzialna jest jedna osoba, która wie już, czy jest to chłopczyk, czy dziewczynka i jej zadaniem jest wymyślenie, w jaki, ciekawy sposób przekazać uczestnikom imprezy tę radosną nowinę. Zwyczaj ten pochodzi z USA i szybko zadomowił się w Polsce.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 240 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-01
Super szybka realizacja zamówienia
2024-01-15
Polecam!
pixel